Perşembe , 28 Ocak 2021
Güncel Duyurular

Gezici Röntgen Aracımız Ve Dijital Röntgen Sistemi

Pnömokonyoz, akciğerlerde toz birikmesine bağlı olarak doku hasarına ve solunum rahatsızlığına yol açan önemli bir meslek hastalığıdır. Erken teşhis ve uygun önlemlerle hastalığın ilerlemesi durdurulabilir. Çalışan sağlığını etkileyip iş görmezlik ve maluliyete kadar gidebilen hastalık, hukuki ve mali bakımlardan işyeri hekimleri ve işverenleri de ilgilendirmektedir. Hastalığın başlangıç aşamasında tespit edilip önlem alınabilmesi için akciğer röntgenlerinin ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) tarafından belirlenen standartlara uygun teknik kalitede çekilmesi ve tecrübeli “pnömokonyoz okuyucusu” hekimler tarafından değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Kanıt Akademi İş Sağlığı ve Güvenliği Şirketi olarak tasarımını uzman kişilere yaptırdığımız Gezici Röntgen Aracımızda DR (Dijital Röntgen) Sistemi kurulmuştur. Aracımızda 15 kW mobil röntgen cihazı, 43×43 Toshiba dedektör, 15 kW jeneratör mevcuttur. DR Sistemimizde çekilen filmlerde 10 megapiksel çözünürlükte görüntü elde edilmektedir.

Film çekimi sırasında titreşim ve sarsıntıya engel olarak net görüntü sağlanması için aracı sabitleyen ve teraziye alan sistem kurulmuştur.

ILO Standartlarında yüksek kalitede çekilen PA (arka-ön) akciğer radyografisi DICOM (Digital Imaging  and Communications in Medicine) formatında CD veya DVD’ye kaydedilip teslim edilmektedir.

Bilindiği gibi, röntgen görüntüleme sistemleri; analog röntgen, kompüterize röntgen (CR) veya dijital röntgen (DR) olarak sınıflandırılabilir.

DR sistemlerin CR sistemlere üstünlüğü:

  • Daha düşük doz ışın ile daha kaliteli görüntü sağlanabilmesi,
  • Görüntünün 5 saniye içinde oluşup teknisyen tarafından kalitesinin değerlendirilip anında tekrarlanabilmesi,
  • DR sistemde görüntünün doğrudan dijital ortama aktarılması (CR ile çekilen filmler sonradan dijital ortama aktarıldığı için görüntüde kayıplar ve düşük düzeyde bozulmalar olabilmektedir).

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yayınlanan Tozla Mücadele İle İlgili Uygulamalara İlişkin Tebliğ’de akciğer radyografilerinin teknik kalitesi 4 farklı derecede tanımlanmış; kabul edilemez özellikteki filmlerin okuyucular tarafından değerlendirmeye alınmayacağı bildirilmiştir.

Film Okuma Hizmetleri:

Gezici Röntgen Aracımızda DR Röntgen Sistemi ile çektiğimiz röntgen filmleri ya da okunmak ve değerlendirilmek üzere Kanıt Akademi’ye gönderilen filmler Şirketimizde ILO ve ÇSGB sertifikalı en az 2 “pnömokonyoz okuyucusu” hekim tarafından ILO standardına uygun 21 inç medikal ekranda, ILO Pnömokonyoz Radyografileri Uluslararası Sınıflandırması rehberinde belirtilen kriterler doğrultusunda değerlendirilmekte ve mevzuata uygun olarak raporlanmaktadır.

Şirketimizde gelişmiş bir Görüntü Arşivleme ve İletişim Sistemi (PACS) mevcuttur. Okunmak üzere gönderilen CR ve DR sistemi ile çekilmiş filmleri, düşük kalitede olsa bile PACS’da teknik kalitesi yükseltilerek değerlendirmek mümkün olmaktadır.

İZİN BELGEMİZ